wtorek, 20 września 2016

W jaki sposób bajki Disneya deprawują dzieci?


Stereotypy rasowe


Od samego początku Disney uczy dzieci, ze istnieją nierówności rasowe. W 1941 r. kruki z filmu „Dumbo” radośnie nabijają się Afro-Amerykanów i pomagają tylko postaciom, które są białe. Również ArystoKot śpiewa z ciężkim chińskim akcentem szyderczą piosenkę o ciasteczkach z wróżbami. Pomimo wielu skarg i protestów Disney nadal razi uczucia widzów rasistowskimi stereotypami


Jesteś brzydki, jesteś zły


W prawie każdym filmie Disneya antagonista jest paskudny. Dzieciom wpaja się, że brzydka osoba musi być zła i okrutna. Zazwyczaj złe kobiety przedstawiane są jako grube (Ursula), stare (macocha Śnieżki) lub niesamowicie brzydkie (przyrodnie siostry Kopciuszka). Każda z nich mści się na pięknych, młodych i szczupłych kobietach.


  Przekłamania historyczne


 Pojawiają się w wielu filmach, które rzekomo oparte są na faktach, ale najbardziej oberwało się Disneyowi za „Pocahontas”. Po pierwsze w filmie Pocahontas zakochuje się w osadniku Johnie Smith. Pocahontas miała 10 lat i zaprzyjaźniła się z Johnem, ale nie było mowy o romansie. A zakończenie filmu to całkowita tragedia. Osadnicy zaprzyjaźniają się z Indianami i żyją w zgodzie długo i szczęśliwie. Prawda jest mniej piękna. 90% rdzennych Amerykanów zmarło w bitwach i z powodu chorób przywleczonych przez białych osadników. Ci, którzy przeżyli zostali zamknięci w rezerwatach.


I wesz tu włącz dziecku bajkę Disneya .......

1 komentarz:

  1. Fajna tematyka bloga, haha, te czasy Disneya, fajne czasy.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń